10.04.2023 Kohalikke ettevõtete aktsiad sh dividendimaksjad minu portfellis, lühiülevaade

Minu portfellis on umbes 18% üksikuid aktsiaid, sh mitmeid aktsiaid kohalikult börsilt.

Minevikus olin rohkem fokuseeritud dividendi saamisele ehk passiivse rahavoole. Tänapäeval olen otsustanud võtta rohkem ettevõtteid, mis ka pikaajaliselt näitavad head kasvu ehk kasvatavad oma müügitulu ja kasumit ning võib olla ei maksa nii suurt dividendi välja.

Praeguse seisuga on minu investeerimisportfellis suurimad aktsia investeeringud:

Ignitis: on Leedu kommunaalteenuse ettevõte, mis tegeleb taastuvenergiaga. See on ainus börsil olev ettevõte, mis on lubanud igal aastal dividende maksta ja ka tõsta dividende igal aastal 3% võrra. Olen jälgimas, kui kiiresti ettevõte suudab kasvada. Omaette küsimus on ka see, kui pikalt jääb madalaks ettevõte valuatsioon ehk PE suhtarv (aktsiahind kasumi kohta) ja PB suhtarv (aktsiahind aktsia raamatupidamisliku väärrtuse kohta). Ettevõttel on mõningane regulatiivne risk ehk muudatused seadustes võivad negatiivselt mõjutada kasumlikkuse väljavaadet. Samuti lisab määramatust energiahind. Riskiks on see, et taastuvenergia levikuga langeb energiahind veelgi, mis vähendab ettevõtte kasvuvõimalust.

Enefit: Osalesin Enefit Greeni aktsiate esmapakkumisel. Pikaajaliselt usun, et ettevõtte on õiges maailma trendis sees (taastuvenergia tootmine) ning seega on pikaajaliselt võimalik äri, müügitulu ja kasumit kasvatada. Enefiti dividenditootlus on pigem keskmine (umbes 3% juures). Ettevõtte puhul näen suurima riskina seda, et energihind võib järjepidevalt odavneda, kuna taastuvenergiaallikatest tootmist tuleb järjest juurde. Mõnel ajahetkel, kui tuult on palju, võib juhtuda see, et energiamüügist väga midagi ei teenigi. Ehk see on üks teema, millel hoian silma peal.

Merko: Merkot ostsin esmaskordselt aastal 2011, täiendavaid investeeringuid tegin kuni 2020-ni ehk tegelikult olen aktsiasse investeerinud ajal, millal ta oli võrreldes praeguse hinnatasemega soodsam. Merko on üks nendest ettevõtetest, mis maksab üsna suurt dividendi ning dividenditootluseks tuleb praeguse hetkega 6,35%. Ka pikaajaliselt on Merko suutnud kasumit ja müügitulu kasvatada, mille pärast olen seda aktsiat enda portfellis hoidnud.

LHV Pank: ostsin LHV panka 2022. aastal, kui aktsiahind langes. Kokku sain keskmiseks ostuhinnaks 3,16 eurot. LHV pank ei maksa väga suurt dividendi (dividenditootlus jääb umbes 1% juurde), samas panustan, et pikaajaliselt suudab LHV enda ettevõtet kasvatada nii Eestis kui ka välismaal. Tegemist on minu jaoks pigem kasumliku kasvuaktsiaga, kui dividendiaktsiaga.

Veel on portfellis kohalikest dividendiaktsiatest: Harju Elekter, Šiauliu pank. Kunagi olin ka Tallinna Kaubamaja, Tallinna Sadama ja Tallinna Vee investor. Tallinna Kaubamaja on ka üks ettevõte, kes on aegaselt, aga järjepidevalt suutnud kasvada ning ka head dividendi maksta juba mitu aastat järjest. Vahepeal müüsin aktsiaid maha, sest kartsin, et kriisi ajal kukub tema müügitulu ja kasum, kuid nii suurt langust nagu kartsin ei juhtunud.

Esita küsimus või lisa kommentaar

Küsi oma küsimus, või jaga enda kogemust siin

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga