Kuidas avada kontot Interactive Brokers juures ja kolida Lynxist?
Välisriigi väärtpaberitesse investeerimisel on võimalik oste sooritada läbi kohaliku panga või läbi mõne teise maakleri, sh välismaa maaklerite nagu näiteks Interactive Brokers ja Lynx.
Mina alustasin välismaa väärtpaberitesse investeerimist läbi ETFide ning kohalikes pankades ETFide ostutehingutasud algavad 11 eurost pluss mahupõhine teenustasu. Odavama variandi ETFide ostuks väiksemate summadega pakub LHV kasvukonto aga peale seda, kui võrdlesin kasvukonto tasusid välismaakleri Lynx omadega, otsustasin Lynxi kasuks, mida seni olengi kõikide välismaa väärtpaberite ostude jaoks kasutanud.
Nüüd avasin konto Interactive Brokersi (IB) juures. Miks?
UPD Vaata ka viimast artiklit IB plussidest ja miinustest
Lynx ja IB maakleritel on erinev hinnastamine
Milliste tasudega arvestada?
Püsitasu
IB-l on nn püsitasu (Activity fee) ehk iga kuu eest tuleb vähemalt 10 dollarit maksta kas tehingutasudena või, kui need jäävad alla 10 dollari, arvutatakse aktsiivsustasu juurde kuni 10 dollarit täis tuleb. Kuu püsitasu tõuseb 20 dollarini, kui konto väärtus jääb keskmiselt alla 2000 dollari, ja kaob ära kui konto väärtus ületab 100 000 dollarit. Esimesel kolmel kuul see tasu samuti ei rakendu.
UPD. Alates juulist 2021 nimetatud tasu enam ei rakendata.
Lynx hakkab rakendama püsitasu 1 dollar vaid siis, kui konto väärtus jääb alla 1000 dollari, muidu maksad vaid tehingute pealt.
Komisjonitasud
IB-s sõltuvad komisjonitasud börsist. Üldiselt on eurodes noteeritud ETFide/aktsiate komisjonitasu miinimumiks astmelise (tiered) hinnastamise puhul 1,25 eurot, millele võivad lisanduda täiendavad tasud nt clearing fee jms (Tallinna börsi aktsiate puhul näiteks 7 eurot).
Praktikas olen IB-s maksnud näiteks Saksamaa börsilt ETFi ostu eest veidi ala 1,9 euro. See aga tähendab, et saab mitu tehingut ETFidega teha enne kui 10 dollarit täis saab. USA aktsiate miinimum komisjonitasu on üldsegi 0,35 dollarit (jah, vaid 35 senti).
Lynxis maksin ETFide ostu pealt 5,8 eurot ning USA aktsiate miinimumtasu on 5 dollarit.
Valuutavahetustasu
Eurosid saab dollariteks konverteerida kõige odavamalt IB-s 2 dollari eest, Lynxis 4 eest.
Nõuded uutele kontodele
Kunagi oli IB-s konto avamisel nõue, et peab 10 000 dollarit kontole kandma, mis võis mõnele investorile takistuseks olla. Nüüd on see nõue kadunud. Lynxis on jätkuvalt nõue 3000 eurot värsketele kontole üle kanda.
Järeldus
Kui soov on näiteks rahulikult indeksfondidesse investeerida ning teha ostud kord kuus või iga paari-kolme kuu tagant, siis alla 100 000 dollarise portfelliga võib Lynx teenustasude poolest olla odavam. Kui soov on iga kuu teha kaks või rohkem tehingut, siis odavam oleks seda teha IB-s.
Kuna minul on portfellis hetkel vähemalt kolm erinevat ETFi, mida soovin regulaarselt osta, ning hakkasin ostma ka üksikuid aktsiaid väljaspoolt Baltikumi, siis otsustasingi IB-sse kolida. Siis saan väiksemate summadega igakuiselt mitu tehingut teha.
Koroonakriisi ajal maakleri juures konto avamine ja läbi proovikonto taotluse tegemine
Lynx on uute klientide vastuvõtmise koroonakriisi ajal peatanud ning pakub vaid ootenimekirja lisamist. IB aga hakkas pakkuma proovikontot (FREE TRIAL), mille kaudu saab testida tehingulist poolt, sh orderi esitamist.
Peale proovikontot saab meili üleskutsega avada päriskonto. Selle nupu kaudu alustasingi avalduse täitmist.
Vahemärkus: avalduse süsteem ei tahtnud ennast Firefoxi brauseris laadida ja pidin Chrome-i peale üle minema.
Avalduse avanedes sain aru, et sealt saab avada kontot vaid eraisikule. Kuna aga investeerin ettevõtte alt, siis pidin avalduse kustutama ja läbi esilehe uue avalduse esitama, kuna seal oli ka väikeettevõtte (small business) protsessi algatamine võimalik.
Seega läbi proovikonto protsessi päriskonto avamisel tuleb tähelepanu pöörata sellele, et konto avamise protsess oleks alustatud õigele isikule.
Avalduse täitmine
Enda kogemustest IB juures ettevõttele konto avamisega on kirjutanud Kristi, Jaak ja Märten. Suuresti on protsess jäänud samaks, vaid miinimumnõuete summad on veidi muutunud.
Kokku koosneb avaldus 13 lehest, mis täitmist vajavad.
Vormid täitsin valides ettevõtteks small business.
Andmed, mida taotluses pidi sisestama:
- andmed ettevõtte kohta: aadress, kontaktid jne. Muide: nimedes ei saa täpitähti kasutada, seega OÜ muutub OU-ks. Siin kohal saab ka valida ettevõtte profiiliks, et kas on aktiivselt tegutsev ettevõtte (operating business) või nn investeerimiskeha (The organization is a personal or family investment vehicle) – valisin viimase. TIN numbriks tuleb panna registrikood;
- info raha päritolu kohta (kas on omanike laen, müügitulu või midagi muud, mis tuleb koos osakaaludega välja tuua);
- konto seadistuse eelistused (näiteks kas soovid baasvaluutaks euro või dollar), hiljem saab seda seadistustes ka muuta. Kuna ise soovin aruandlust eurodes näha, siis valisin kohe eurod. Konto tüübi puhul on vaja valida kas cash või margin ehk kas ostad väärtpaberid ainul enda raha eest või saad laenu võtta; Alguses saab ka cash konto teha ja hiljem seda margin’iks muuta.
- andmed avaldust täitva isiku ja ettevõtte omanike kohta, alustades nimedest kuni tööandjateni välja;
Jätkuvalt küsitakse infot ka finantsseisu kohta.
Margin-i konto miinimumnõuded on likviidne puhasväärtus (Liquid Net Worth) USD 20 000 ja aasta puhaskasum (Annual Net Income) vähemalt USD 40 000 või Liquid Net Worth USD 100 000.
Kui nendele nõuetele ei vasta, siis kuvatakse veateade.
Jätkuvalt tuleb ära märkida ka investeerimise eesmärk ning väärtpaberite liigid (aktsiad, võlakirjad, optsioonid jt), millega soovid tegeleda. Iga valitud väärtpaberi kohta küsitakse kogemust aastates, mitu tehingut aastas teinud oled. Ilma kogemust omamata valikut ei lase ka panna.
Hiljem seda kogemust kontrolliti osaliselt nii, et küsiti meili teel, et millest portfell praegu koosneb.
Üks keerulisematest kohtades on ikka maksuvormi W-8BEN-E täitmine, mis on vajalik selleks, et rakendada USA ettevõtete dividendidele soodsamat 15% tulumaksumäära tavalise 30% asemele. Siinkohal ilma LHV juhendist spikerdamata võib kulutada vähemalt tunni, et otsida taotluses juures olevatest linkidest, mida ikka valima peab.
Dokumentide lisamine
Peale seda, kui kulutad aega igasuguste andmete sisestamisele, jõuad lõpuks lehele, kus nõutakse järgmised dokumendid (loetelu pole aastatega muutunud):
- Proof of Principal Place of Business Address jaoks piisas pangakonto väljavõttest, kus nurgas on ettevõtte aadess
- Proof of Registration – registrikaardi väljatrükk äriregistrist
- Proof of identity and date of birth – mõlema omaniku ID kaardi pilt
- Proof of trader authority –vabas vormis avaldus ja siinkohal tänud Märtenile, kasutasin tema poolt ette valmistatud Word dokumenti, mille välja trükkisin, allkirjastasin, pildistasin ja lisasin.
- Proof of address – õnneks jällegi pangakonto väljavõttel on ka eraisikute aadress näidatud
- Proof of Ability to Trade on Margin – siin oli pakutud IB dokument täitmiseks, mis tõestab ka IB-s konto avamise õigust.
Ülevaadet, kus täpsemalt vajalike dokumente leiab, olen koos konto avamise videojuhendiga salvestanud IB-ga alustamise paketis. Samuti näitan ära, mida kindlasti enne konto kasutuselevõttu seadistustes muuta ja kuidas esimesi tehinguid teha.
Edasine protsess
Kuna peamiseks raha allikaks märkisin omanike laenu, siis on loogiline, et mõni päev hiljem paluti jagada detailset infot praeguse ja ka eelnevate tööandjate kohta, kuhu kopeerisin sisuliselt CV andmed.
Küsiti, millest investeerimisportfell praegu koosneb ning paluti ka kirjalikku kinnitust, et ma kolmandate osapoolte ja klientide raha läbi IB ei investeeri.
Vahetasin paar meili nendega seni, kuni piisava detailsusega info vastu võetud sai.
Peale seda laekus kontole kiri: „Application is being reviewed“. Meenutati, et läbivaatamise järjekord on pikem ja kui kontole on raha lisatud, siis seda kiiremini vaadatakse üle. Nii ka tegin. Ootasin kokku 2 päeva kuni tuli kinnitus, et konto on avatud ja võib tegutsema hakata.
Kontole esimesel sisselogimisel kohe ettevõtte LEI koodi ei küsitud, kuid juba homme ei saanud ilma selle sisestamiseta edasi.
Kui soovid säästa aega konto avamise pealt ning esimesi tehinguid IBs ilma vigadeta teha, siis IB-ga alustamise paketis annan ette konto avamiseks dokumentide loetelu, näitan ära konto avamise protsessi (käime läbi mida ja kuidas täita) ning juhendan sind esimestes tehingutes ja aruandluses.
Lynx portfelli ületoomine IB-sse
Järgmise sammuna pidin IB-sse üle tooma Lynxis olnud portfell.
Märten on enda poolt kirjeldanud seda protsessi eraldi blogipostituses siin. Minu protsess sellest mõnevõrra erines, kuna alustasin seda Lynxi poolt ning ettevõttel on kaks omaniku.
Alustasin sellega, et kirjutasin Lynxi kasutajatoele vastava sooviga ning Lynx lubas vastava infoga meili edastada. Kirjas paluti dokumente ning lisati mõningaid klausleid varade üleviimise protsessi kohta.
Protsessi algatamiseks on vajalik:
- täita ja edastada Letter of Authorization ning lisada isikut tõendavad dokumendid,
- tõestada ettevõtte omanike riigi poolt väljastatud dokumendiga,
- vajalik on helistada IB-sse ning anda konto omaniku poolt suuline kinnitus ning
- omada väärtpaberitele õigused IB-s.
Selgus, et olen aktsiate puhul (nad kehtivad ka fondiosakutele) määrasin endale regiooniks vaid Central Europe ning sain ise endale ka teistele riikidele õiguseid IB-s lisada.
Omanduse kohta edastasin neile äriregistri eestikeelse väljatrüki kehtivate üld- ja isikuandmetega. Mingeid selgitusi juurde ei lisanud, kuigi oleks pidanud, sest juba mõne päeva pärast teavitas Lynx, et IB palub täiendavaid dokumente ettevõtte omanduse tõestamiseks. Näitena toodi järgmiseid aktsepteerituid dokumente:
-EIN letter showing holders as members
-Executed Operating Agreement with member definitions
-Executed partnership agreement
-K1 forms
-Share certificates
Kuna ühtegi nendest mul ei olnud, siis edastasin neile vastavasisulise selgituse ning saatsin veel kolm dokumenti: põhikirja väljatrüki, aastaaruande ja äriregistri tegelike kasusaajate info. Saatsin sisuliselt igaks juhuks erinevaid asju, et sellest protsessi osast edukalt läbi saada. Kuna dokumendid olid eestikeelsed, siis lisasin iga kohta ka selgituse, kus täpselt omaniku info kirjas on, ning selgitasin, et meil andmed on e-äriregistris, mis ongi meie riiklik süsteem. Juba tagantjärgi mõtlen, et oleks pidanud neile kohe omanduse tõestamiseks saatma ingliskeelse Äriregistri väljavõte koos selgitustega, et aega säästa.
Peale kümnepäevalist vaikust küsisin Lynxilt üle, kas IB-st on täiendavaid küsimusi tulnud. Lynx kinnitab muidu alati meilide saamise kas kohe või ühe tööpäeva jooksul.
Läks veel 3 tööpäeva, et saada kiri infoga, et ka teine omanik peab IB-ga telefoni teel ühendust võtma ja kinnituse andma.
Teisel tööpäeval peale seda kõnet sain juba IB Trading Assistantilt e-maili, et minu portfell on oluliselt kasvanud väärtuses ehk Lynxist on positsioonid IB-sse üle tulnud. Lynx kontot nüüd jätan seisma ja kasutan sealt vaid aruandeid raamatupidamise jaoks.
Pean tõdema, et klienditeeninduse poolest on Lynxist isegi kahju lahkuda, sest nende kasutajatugi oli online chat aknas alati väga kiire ja abivalmis. IB-ga tuleb ise enne lugeda ja uurida. See on ka põhjus, miks koostöös Naisinvestorklubiga juhendan sügisel IB teemalist õpigruppi (kahjuks kohti rohkem pole).
Vaatamata Lynxi heale klienditeenindusele oli rahaline sääst tasudest seda väärt, et IB-sse kolida. Kuna Lynx kasutab IB tehnilisi lahendust ehk näiteks mobiiliäpi funktsionaalsus on Lynx ja IB-l sama, siis saab ka investeerimist jätkata ilma pika õppimiskõverata.
Kui soovid sujuvalt kolida IB-sse ja teha esimesed tehingud vigadeta, siis vaata kindlasti minu IB-ga alustamise paketti.
Just äsja oli Äripäevas artikkel, et Eesti ettevōtjate IB kontosid on hakatud sulgema IB poolt. Kas olid sellega kursis Lynx-ist üleviimise hetkel?
Minu portfell sai üle toodud 2 päeva pärast seda, kui sain teada Eestis nende juhtumitest ehk ületoomise protsessi alustasin juba enne. Minu teada olevalt on Eestis olnud seni üksikuid juhtumeid, mitte kõiki ettevõtte kontosid kinni ei panda.
Tere!
Kui small business kontot avada, siis mis peaks valima organisatsioonitüübiks? Valikus Partnership, Corporation, Limited Liability Company ja Unincorporated Business. Ise kaldun LLC poole, aga kuna siin ei tohi eksida, siis küsin üle.
LLC on õige OÜ jaoks
IB nõuab ka “Estonian Personal Identification Code”, kust võtan sellise koodi?
Plaanis luua eraisikule konto.
Eraisikul on see isikukood.
Kas täitsa algaja investeerija ei saa siis IBga registreerida (OU alt), kui nad küsivad investeerimise kogemust aastates ja tehingutes?
Jah, ametlikult nõutakse kogemust ja teadmisi.