Kas tasuks investeerimisega alustada välismaakleri juures ehk Interactive Brokers plussid ja miinused
Kui hakkad investeerimismaailmas orienteeruma, siis varsti saad teada, et küsimusele „Millesse investeerida?“ on lisaks küsimus „Kuidas investeerida?“. Ehk kuidas me saaksime indeksfonde või ETFe osta? Siis hakkame rääkima maaklerist ehk vahendajast, kes investori korraldusel tema eest väärtpabereid ostab-müüb ja väärtpabereid ka hoiab.
Maaklerid üldjuhul teenivad raha sellega, et võtavad investoritelt erinevaid tasusid tehingute pealt: väärtpaberi ostu ja müügi eest tuleb maksta komisjonitasu; kui ostad välisvaluuta eest, siis valuutavahetuse tehing maksab ka midagi.
Maakleri teenuseid pakuvad kohalikud pangad. Kohalikul turul tegutseb veel Admiral Markets. Samuti koos huviga investeerimise vastu on tekkimas uued maaklerid, kes seal hulgas Eesti investoritele pakuvad võimalust väärtpaberitesse nende kaudu investeerida. Lightyear, eToro on võib olla need, mida olete uudistes näinud või kelle reklaami näinud.
Meie kohalikus väikeinvestorite kogukonnas räägitakse tihti ka välismaaklerist Interactive Brokers.
Isiklikult olen välisväärtpaberitesse investeerimisel katsetanud mitmeid maaklereid: esimesi ETFe ostsin Swedbanki kaudu, peale seda läksin portfelliga üle Lynx välismaakleri juurde ning 2020. aastal kolisin Interactive Brokersi (IB) juurde. Tean aga investoreid, kes ongi jäänud enda kohaliku panga juurde.
Kuigi võib alguses paista, et välismaakleri IB juures on plusse palju, peab tõdema, et IB ei pruugi kõigile sobida.
Iga investor peab enda jaoks hindama, kas arvestades tema strateegiat (ehk millesse soovitakse investeerida), eesmärke ja soove, tasub ikka IB-ga alustada või mitte. Kaaluda tuleb mitte ainult teenustasusid, vaid ka enda aega.
Selles artiklis räägin oma kogemuste pealt sellest, millega tasub arvestada ja kaaluda, IB juures konto avamisel. Teised investorid on teretulnud kommenteerima, kui mul on mõni nüanss jäänud mainimata.
Interactive Brokers plussid
Teenustasud
Esimene asi, mida välismaakleri puhul tavaliselt vaadatakse (ja reklaamitakse) on tehingutasud. On oluline tehingutasud mõistliku piiri juures hoida ning heaks reegliks on siin, et tehingutasu võiks jääda kuni 1%-ni tehingu väärtusest.
IB suur pluss on see, et tehingutasud on väga madalad:
- USA aktsiaid on võimalik osta ja müüa 0,35 dollari eest
- Euroopas asutatud ETFe saab osta 1,25 kuni 2,5 euro eest
Seega 1% tehingu kulu silmas pidades saab USA aktsiaid osta kasvõi 35 dollari eest ja ETFi saaks investeerida 200-300 euro kaupa.
Portfelli pealt ei võeta haldustasu. IB likvideeris juulis 2021 igakuise aktiivsuse tasu (10 dollarit kuus). Sisuliselt saab kord kuus üht USA aktsiat ostes maksta piirduda kuluga 0,35 dollarit. Konto avamiseks minimaalse deposiidi nõue puudub.
Väärtpaberite valik
IB võimaldab juurdepääsu mitmetele börsidele ja instrumentidele üle maailma: aktsiad, ETFid, optsioonid, võlakirjad, CFD, Forex, Warrants – väärtpabereid on palju, mida saab IB alt osta.
Plussiks on ka see, et kõik väärtpabereid on kiiresti otsingust leitavad ja ei pea ootama, et maakler mõne listis puuduoleva väärtpaberi lisab. Pead vaid õige sümboli otsingusse panema.
Usaldusväärsus
Kuigi Eesti investoritele osutab enamasti teenuseid IB Ungari tütarettevõte, siis üks tema emaettevõtetest on noteeritud börsil (sümbol IBKR). Siin saab näiteks mõnede nende aruannetega tutvuda.
IB kasutab ka mitmeid praktikaid, kuidas investorite varasid riskide eest kaitseb: näiteks hoiab investorite raha enda rahast eraldi, võimendusega kontode puhul toimub konto nõuete (margin maintenance) arvutus jooksvalt ja mitte ainult päeva lõpus jm.
IT lahendused uuenevad pidevalt
IB arendab pidevalt enda tarkvara ja mobiiliäppi.
Mina olen enamuse tehingutest teinud just läbi mobiiliäpi, sest seal on kogu vajalik funktsionaalsus olemas ning sisuliselt läbi selle pääseb ka IB veebiportaali.
Tarkvara näeb neil veidi keeruline välja, samas pakub täiendavaid võimalusi, mida näiteks kauplejad kasutavad graafikute analüüsiks.
IB alt saab lugeda uudiseid, vaadata fundamentaalnäitajaid, lihtsalt ja visuaalselt ostu-müügi tehinguid sisestada. Ehk tehnilised lahendused pakuvad mitmeid võimalusi.
Portfelli analüütika ja aruandlus
Kui hakkad portfelli ehitama, siis on hea ka portfelli jooksvaid numbreid vaadata. IB pakub aruandeid ja portfelli analüüsi, sh saab vaadata portfelli tootlust, võrrelda seda indeksi tootlusega, vaadata kuidas portfell jaguneb varaklasside lõikes.
ETFi investorina on mul kõige huvitavam vaadata IB-st kontsentratsiooni aruannet, ehk sisuliselt IB teeb ülevaadet portfelli üksikpositsioonidest ja nende osakaaludest, arvestades neid, millesse investeerin läbi fondide. Sellist ülevaadet ma ise kunagi ei suudaks teha.
Tehingute ja portfelli aruanded on ülevaatlikud ja olemas erinevas formaadis (saad kasvõi Excelisse eksportida). Saad kergelt aru, mis tehingud on tehtud, dividendid saadud jne.
Madal võimenduse intress
Võimendus on sisuliselt maakleri poolt pakutud laen, millega saab väärtpabereid osta. Ehk võimenduse kasutamine suurendab riski, kuna võid kaotada olulised rohkem raha, aga ka suurendab kasumeid. Olen ise võimendust hakanud kasutama väga ettevaatlikult, kuna pigem olen väiksema riskitaluvusega inimene.
IB võimenduse intress on nii eurodes kui dollarites alla 2% aastas.
NB! Enne kasutamist tee endale võimenduse mehhanism ja riskid selgeks.
Miinused
Pikk õppimiskõver ja ajakulu alates konto avamisest
IB-ga alustamine võtab tihti palju aega. Juba konto avamise protsess võib võtta alates päevast kuni mitme kuuni.
Olen ise IB selgeks õppinud praktikas ja surfates ingliskeelses juhendites. Mitmeid asju olen avastanud tänu klientidele, kes on tähelepanekuid või IB teemal küsimusi jaganud. Support ehk tugi on olemas, aga peab arvestama, et nad räägivad inglise keelt. Telefonile helistades on kõned tasulised.
IB tarkvara arvutis näeb alguses väga keeruline välja.
Ehk pead olema valmis õppimiskõveraks, IB vajab suuremat ajakulu. Kui inglise keelt ei tea, siis saab olema väga raske.
Selleks, et saaksid säästa aega iseseisvalt teema uurimisest, olen kokku pannud ka praktilise “ETF investori kursuse”, mis aitab Interactive Brokers kaudu esimesi samme astuda ja ETFide maailmas paremini orienteeruda.
Ei saa investeerimiskontona kasutada
Eesti investor võiks alati eelistada investeerimiskonto alt tegutsemist, kui see on võimalik. Investeerimiskonto on lihtsalt nii palju maksuefektiivsem. Kahjuks aga IB ei ole pank ning IB juures olevat kontot ei saa investeerimiskontona deklareerida.
Jah, teoorias on võimalik selline variant, et pidevalt saadad raha edasi-tagasi investeerimiskonto ja IB vahel. Olen näinud, et praktikas aga lõpeb see sellega, et piirad enda valikut vaid dividende mittemaksvate ETFidega (et neid dividende mitte saata edasi-tagasi).
Teine variant, et tuleb ikka investeerimiseks ettevõte luua.
Eeldab, et oskad väärtpabereid ise leida
IB juures investeerimine eeldab indeksfondide/ETFi investorilt, et ta oskab ise vajaliku sümboliga fonde leida. Ehk kui LHV kasvukontol või Swedbank Robur fondide valikus on iga strateegia kohta sisuliselt üks fond, siis IB-s on tuhandeid ETFe.
Ise pead enne endale sobiva ETFi valima, õige börsil kaupleva väärtpaberi sümboli leidma ja siis alles IB-s investeerima. Selleks peavad vastavad teadmised olema.
Tehinguid ei saa automatiseerida
Kohalikud pangad ja ka välismaised robo-investorid on teinud investeerimise väga mugavaks: kogu tegevus on võimalik täielikult automatiseerida: sõlmid püsikorralduse, mis õigele kontole raha saadab ja ostud sooritatakse automaatselt eelnevalt tehtud valikute järgi.
IB-s automaatset investeerimise lahendust ei ole. Ostu sooritamiseks tuleb ise platvormi / äppi minna, order sisestada ja oodata, et need täituks (kui just turuhinnaga orderit ei tee). Vajadusel tuleb turuhinda Yahoo Finance-st vaadata.
Seega tuleb endale meeldetuletus ise panna, et investeerimisega tegeleda ja cash dragi ehk raha seismist vähendada. See eeldab jällegi aktiivsemat investorit.
Skandinaavia väärtpaberite turuinfo puudub, Balti börsi teenustasud on kõrged
Selline väike nüanss ka, et Skandinaavia ja näiteks Soome väärtpabereid saab osta küll, samas hindu ja hinnagraafikuid IB üldse ei kuva. Seega, kes peamiselt vaatab Skandinaavia poole on tihti eelistanud teisi maaklereid.
Baltikumi väärtpaberi teenustasud on 7+ eurot. Ehk Baltiumi väärtpabereid on võimalik osta, kuid see maksab oluliselt rohkem kui meie kohalikes pankades, kus saab seda ka tasuta teha. Ehk tihti portfell tükeldatakse ja Balti väärtpabereid jäetakse kohalikust pangast maakleri juures.
Kokkuvõte
Kokkuvõttes saab IB puhul välja tuua järgneva:
+ Väga madalad tehingutasud, saab investeerida/kaubelda väikeste summadega
+ Juurdepääs maailma börsidele ja väärtpaberitele
+ Usaldusväärne ja suur ettevõte
+ Kaasaegsed mitme funktsionaalsusega IT lahendused
+ Hea portfelli analüütika ja aruandlus
+ Väga madal võimenduse intress
Miinustest:
– Puuduvad eestikeelne tugi ja juhendid, kõik on inglise keeles
– Konto avamine ja keskkonna selgeks õppimine võtab aega
– IB kontot ei saa investeerimiskontona kasutada
– Investeerimist ei saa automatiseerida
– Skandinaavia väärtpaberite turuinfo puudub
– Balti börsi väärtpaberitega on teenustasud kõrged
Järeldus
Interactive Brokers sobiks minu hinnangul sellisele investorile, kes on tõsiselt ette võtnud enda portfelli kasvatamise, kes on valmis investeerima pigem suuremaid summasid iga kuu ja eeldab, et tulevikus tahaks lisada portfelli traditsioonilisematest indeksfondidest ka teisi väärtpabereid või soovib seda kohe teha. Siis võib see tehingutasu pealt saadav sääst investori ajakulu (ja ettevõttega toimetamise kulusid) katta.
Kes aga soovib automatiseerida indeksfondidesse investeerimist ning lähtuvalt pikaajaliste strateegiast null-ajakuluga lihtsalt aktsiaturuga kaasa sõita, siis seda tasuks teha pigem läbi III samba, Swedbank Robur fondide või LHV kasvukonto.
Räägin ja näitan kuidas ja miks IB juures kontot avada veebiseminaril “Interactive Brokers-iga alustamine“. Juhendan ka IB konto avamise protsessis. Kui oled IB-s kontot teinud, siis veebiseminarilt “Interactive Brokers-iga alustamine“ näitan, mida kindlasti pead ära tegema, kui konto lahti on.
Liitu ka “ETF Investori” kursusega, et koos IB-s investeerimise samme astuda, aega säästa ja vigu vältida. Kursusel juhendan samm sammu haaval investeerimise maastikul. Vaata sisu SIIN.
One thought on “Kas tasuks investeerimisega alustada välismaakleri juures ehk Interactive Brokers plussid ja miinused”